SSA-S2000
SSA-S2000
125KHz Samsung format standalone proximity and PIN controller 512 Users.
Key Features
  • 125KHz Samsung format
  • 26bit Wiegand
  • 512 users
  • 5 inputs and 4 outputs
  • Duress mode function
  • Weatherproof to IP66
User Event Buffer
  • Total ID Users : 512 users
Mechanical
  • Colour-Material : Silver and black / Polycarbonate
  • Dimensions WxHxD : 87.0 x 109.0 x 31.0mm (3.43" x 4.29" x 1.22")
  • Weight : 220g (0.49lb)
Operational
  • Frequency : 125KHz
  • Format : Samsung
  • Keypad : 12key numeric keypad with backlighting
Authentication
  • Method : RFID, PIN
Electrical
  • Input Voltage-Current : 12V DC / Max. 110mA
  • Power Consumption : Max. 1.5W
Input Output
  • Reader Port : 1ea (26bit wiegand for exit)
  • Input Port : 5ea (Exit button, Door sensor, Aux#1, Aux#2, Aux#3)
  • Output Port 1 : 2ea (2 form-C relay output / 12V ~ 18V DC, Rating max. 2A)
  • Output Port 2 : 1ea (Chime bell output / 5V DC, Rating max. 500mA)
  • Output Port 3 : 1ea (TTL output / 5V DC, Rating max 20mA)
  • LED Indicator : 3 LED indicator (Red, Green, Yellow)
  • Beeper : Piezo buzzer
Environmental
  • Operating Temperature : -30°C ~ +50°C (-22°F ~ +122°F)
  • Operating Humidity : Less than 90% RH